Izveštaj o primeni Zakona o besplatnoj pravnoj pomoći u 2022.
Izveštaj o primeni Zakona o besplatnoj pravnoj pomoći u 2022.
Decembar 2022
Svrha ovog kratkog izveštaja je da pruži uvid u funkcionisanje Zakona o besplatnoj pravnoj pomoći u prve tri godine njegove primene, sa posebnim osvrtom na ranjive pojedince i grupe i probleme sa kojima se oni susreću u pokušajima da ostvare pravo na besplatnu pravnu pomoć.
Ovaj izveštaj prikazuje efekte našeg rada u 2021. godini
Maj 2022
Ovo je izveštaj Inicijative A 11 koji prikazuje najznačajnije novine i izazove tokom 2021. godine u pet oblasti ključnih za ostvarivanje ekonomskih i socijalnih prava – oblasti rada, zdravstvene zaštite, socijalne zaštite, obrazovanja i stanovanja.
Uslovi života i rada građevinskih radnika fabrike Linglong iz Vijetnama
Novembar 2021
Ovaj zajednički izveštaj koji su pripremile ASTRA i Inicijativa A 11 pruža informacije o uslovima života i rada građevinskih radnika fabrike Linglong iz Vijetnama, uključujući informacije o njihovom radnom statusu, identifikovanim pokazateljima trgovine ljudima, uslovima smeštaja i informacijama o njihovom pristupu zdravstvenoj zaštiti i pravu na adekvatan smeštaj.
Oktobar 2021.
Sveobuhvatna analiza utuživosti ekonomskih i socijalnih prava u Srbiji ispituje u kojoj meri su ekonomska i socijalna prava zagarantovana i zaštićena u Srbiji, kao i nedostatke postojećih mehanizama zaštite. Konkretno, ova analiza se odnosi na pravo na socijalnu zaštitu, zdravstvenu zaštitu, rad i stanovanje. Polazeći od uočenih nedostataka, analiza ukazuje na prednosti koje bi ratifikacija Opcionog protokola uz Pakt o ekonomskim, socijalnim i kulturnim pravima mogla da ima i ispituje mogućnosti unapređenja mehanizama zaštite ekonomskih i socijalnih prava u Srbiji.
Decembar 2020.
Ovaj izveštaj je fokusiran na sprovođenje Zakona o besplatnoj pravnoj pomoći sa posebnim osvrtom na interno raseljena lica. Nakon kratkog osvrta na odredbe Zakona o besplatnoj pravnoj pomoći, u izveštaju su istaknuti glavni izazovi sa kojima se najugroženiji građani susreću u pristupu besplatnoj pravnoj pomoći, ilustrovani kroz studije slučaja, nalaze i svedočenja fokus grupa sa pripadnicima ugroženih grupa.
April 2021
Ovaj izveštaj predstavlja glavne nalaze istraživanja Inicijative A 11 o položaju i uslovima rada žena u trgovini tokom KOVID-19 pandemije. Izveštaj dodatno ukazuje da su radna prava žena u trgovini nazadovala u prvoj godini pandemije.
Avgust 2021
Ove preporuke su zamišljene kao predlozi za otvaranje diskusije o nekim od ključnih pitanja identifikovanih tokom prvog talasa krize izazvane virusom korona. One mogu da posluže donosiocima odluka, stručnim telima i državnim organima u predlaganju i kreiranju novih mera, a organizacija civilnog društva, sindikatima, grupama aktivista i ostalima u kreiranju aktivnosti u cilju unapređenja ekonomskih i socijalnih prava tokom krize izazvane KOVID-19 pandemijom.
Avgust 2020
Posebno uzimajući u obzir standarde zaštite ljudskih prava, ova analiza sadrži pregled važnih događaja i mera u Srbiji u vezi sa epidemijom KOVID-19 tokom prvih pet meseci od prvog registrovanog slučaja zaraze u Srbiji. Cilj ove analize je, s jedne strane, da se identifikuju akti i mere kojima se krše ljudska prava i da se ispita da li su prekoračene granice onoga što se može smatrati opravdanim i neophodnim. Analiza ukazuje i na situacije u kojima nije bilo odgovora države kada je bila potrebna intervencija kako bi se sprečilo kršenje ljudskih prava.
2020
Drugo izdanje ovog vodiča služi kao podsetnik o načinu ostvarivanja prava u vezi sa pristupom besplatnoj pravnoj pomoći, ličnim dokumentima, obrazovanjem, pravom na rad, zdravstvenom zaštitom, stanovanjem, bezbednošću u zajednici.
Oktobar i novembar 2019
Ovo istraživanje, sprovedeno u deset neformalnih kolektivnih centara i neformalnih naselja u kojima žive interno raseljena lica, ispituje uslove raseljenih lica koji žive u ovim centrima, posebno njihov položaj u pogledu ostvarivanja prava na stanovanje, obrazovanje, rad i zapošljavanje, zdravstvenu zaštitu, i socijalnu zaštitu kako bi ukazali na njihovu marginalizaciju i potrebu da se prioritizuju problemi sa kojima se suočavaju.
Mart 2020
Cilj ove analize je da se objasne posledice koje je redovni i vanredni zakonski okvir kojim je uvedeno „privremeno ograničenje kretanja” izbeglica, tražilaca azila i migranata prouzrokovao na uživanje osnovnih ljudskih prava ovim kategorijama ljudi. Takođe istražuje kako ovaj pravni okvir krši pravo na slobodu i bezbednost lica. Ispituje se da li su navedena ograničenja i odstupanja u skladu sa međunarodnim konvencijama, opšteprihvaćenim pravilima međunarodnog prava i Ustavom Republike Srbije.
Analiza mera za odstupanje od ljudskih i manjinskih prava za vreme vanrednog stanja u Republici Srbiji izazvanog epidemijom zarazne bolesti KOVID-19
Mart 2020
Cilj ove analize je da pokaže u kojoj meri su mere odstupanja od ljudskih prava, donete pod okriljem vanrednog stanja, uticale na svakodnevni život građana Republike Srbije i da li su sprovedene na način propisan Ustavom. Analiza je podeljena u dva dela. Prvi deo pruža pregled uvedenog „hitnog“ pravnog okvira, kao i mapiranje derogiranih ljudskih prava. Drugi deo pruža pregled međunarodnih obaveza koje se moraju poštovati kako bi odstupanja bila prihvatljiva.
Februar 2020
Ovo je prvi izveštaj Inicijative A 11 koji ispituje ostvarivanje ključnih ekonomskih i socijalnih prava, od prava na socijalnu zaštitu i stanovanje, do prava na zdravstvenu zaštitu i drugih takozvanih ljudskih prava druge generacije. Poseban fokus ovog izveštaja je na posledicama svetske ekonomske krize i uticaju mera štednje na pravo na socijalnu zaštitu, zdravstvenu zaštitu i stanovanje građana iz najugroženijih grupa.
Korisna znanja za unapređenje rada organizacija za ljudska prava
Jul 2019
Ova publikacija je primarno namenjena aktivistima i svima onima koji se bave zaštitom ljudskih prava kroz rad u nevladinim organizacijama, lokalnim inicijativama i drugim aktivističkim grupama. Cilj publikacije je da ponudi nove ideje za unapređenje rada organizacija koje se bave ljudskim pravima, posebno njihov monitoring i zagovarački rad, kao i napore da osnaže ugožene pojedince i zajednice.
Ovaj kratak vodič služi kao podsetnik o načinu ostvarivanja prava u vezi sa pristupom ličnim dokumentima, obrazovanjem, pravom na rad, zdravstvenom zaštitom, stanovanjem, bezbednošću u zajednici.
Kroz ovaj izveštaj, Inicijativa A 11 ističe glavne izazove sa kojima se interno raseljena lica (IRL) suočavaju u svom pristupu socijalnim pravima i nudi preporuke za unapređenje lokalne integracije interno raseljenih lica u Srbiji. Pored poteškoća i preporuka u oblasti stanovanja i socijalne i zdravstvene zaštite, u izveštaju je posebna pažnja posvećena preprekama u vezi sa pristupom ličnim dokumentima i prijavom prebivališta
Oktobar 2018.
Ovaj zagovarački dokument predstavlja najhitnija pitanja za lokalnu integraciju interno raseljenih lica u Srbiji, praćen preporukama za bolji pristup pravima, fokusirajući se na četiri prioritetne oblasti značajne za položaj IRL (učešće, nacionalna politika i pravni okvir, relevantni podaci i trajna rešenja).