Za aplikante
1. Opšti podaci
U situaciji povećane upotrebe tehnologije i algoritamskog odlučivanja u poslovima javne uprave, nužno je razumeti njihov uticaj na zaštitu i promociju ekonomskih i socijalnih prava. Srbija je jedna od država koja pokazuje sve veći interes u primeni algoritamskog odlučivanja, a Vlada Republike Srbije redovno naglašava svoje namere da u većoj meri implementira savremenu tehnologiju u javni sektor.
Diskusije o upotrebi veštačke inteligencije i razvoja Strategije upotrebe veštačke inteligencije u Srbiji, uz moguću regulaciju upotrebe veštačke inteligencije u Srbiji, potencijalno će ubrzati upotrebu tehnologije u javnoj upravi, uključujući onu koja se zasniva na automatskim sistemima odlučivanja. Slučajevi disproporcionalno više negativnih efekata algoritamskog odlučivanja prisutni su već sada kod ranjivih populacija, kao što je slučaj sa primenom Zakona o socijalnoj karti. Zbog primene zakona i implementacije Informacionog sistema Socijalna karta, u periodu od dve godine više od 44.000 građana i građanki, mahom Roma, izgubilo je prava na novčanu socijalnu pomoć, prevashodno bez mogućnosti da zaštite svoja prava u ovim postupcima.
A 11 – Inicijativa za ekonomska i socijalna prava, uz pomoć Fonda za digitalnu slobodu (Digital Freedom Fund), sprovodi projekat „Strateška parnica protiv digitalnog nadzora nad socijalnom zaštitom u Srbiji”, s fokusom na izazove koje je doneo Zakon o socijalnoj karti i implementacija sistema Socijalna karta. Ovim projektom istražujemo sistem socijalne zaštite i upotrebu algoritamskih sistema koje predviđa zakon i analiziramo iskustva iz zemalja koje su se uspešno izborile sa upotrebom diskriminatornih tehnologija i algoritamskih sistema u javnoj upravi.
Neke od aktivnosti na ovom projektu uključuju: terenska istraživanja, intervjue i fokus grupe sa pojedincima koji su žrtve ovog sistema, komparativnu pravnu analizu usredsređenu na prikupljanje znanja o praksama borbe protiv diskriminatornih upotreba tehnologije u javnom sektoru. Projekat će se završiti zajedničkom radionicom i diskusijom o različitim zakonskim pristupima borbi protiv diskriminatorne legislative i praksama upotrebe tehnologije i algoritama koji neposredno utiču na ostvarivanje ekonomskih i socijalnih prava.
Zbog toga Inicijativa A 11 namerava da se unapredi svoja znanja sa iskustvima različitih zemalja koje su pokazale interes da se bore protiv upotrebe algoritamskog odlučivanja na štetu ranjivih grupa, naročito kad je reč o pristupu ekonomskim i socijalnim pravima poput prava na rad, prava na socijalnu zaštitu, prava na obrazovanje, na zdravstvenu zaštitu i na adekvatno stanovanje. Zbog toga radimo uporednu analizu, fokusiranu na bolji uvid u različite zakonske okvire i mehanizme zaštite od diskriminatorne tehnologije, kako bismo ispunili svoj krajnji cilj – zaštita ranjivih pojedinaca i grupa.
2. Cilj zadatka
Primarni cilj ove analize je prikupljanje znanja i iskustava iz zemalja koje su regulisale algoritamsko odlučivanje u javnom sektoru, naročito o načinu na koji su različiti akteri u procesu pristupili borbi protiv diskriminatornih elemenata koje ova algoritamska tehnologija uvodi u javni sektor, najviše na štetu ranjivih grupa.
3. Okvir zadatka
Izvršilac posla dobiće sledeće zadatke:
1. Pregled dostupne literature
Sprovesti detaljnu analizu postojeće literature o upotrebi tehnologije i algoritamskog odlučivanja u javnom sektoru, naročito u odnosu na pristup uslugama kojima se ostvaruju ekonomska i socijalna prava.
Identifikovati ključne probleme u vezi sa diskriminacijom ranjivih pojedinaca i grupa u kontekstu algoritamskog odlučivanja.
2. Analiza zakonskih okvira
Analizirati zakonske okvire u različitim zemljama koje su implementirale mere kojima se kontroliše korišćenje tehnologije i algoritamskog odlučivanja u javnoj upravi.
Sprovesti komparativnu analizu identifikovanih zakonskih problema, propusta i ishoda ovakve regulative.
3. Preporuke
Predstaviti preporuke za unapređenje zakonskog okvira i javnih politika u Republici Srbiji kad je reč o upotrebi algoritamskog odlučivanja u javnom sektoru i njenih potencijalno diskriminatornih posledica po najranjivije pojedince i grupe u zemlji.
4. Očekivani materijal
1. Preliminarni izveštaj
Detaljni plan koji obuhvata metodologiju, vremenski okvir i resurse neophodne za analizu. Predaja plana u roku od dve nedelje od datuma potpisivanja ugovora.
2. Nacrt analize
Detaljni izveštaj koji uključuje pregled literature u upotrebi, zakonskog okvira, studija slučaja i preporuka. Predaja izveštaja u roku od osam nedelja od datuma potpisivanja ugovora.
3. Konačni izveštaj
Revidirani izveštaj nakon dobijenih povratnih informacija po prijemu nacrta. Predaja izveštaja u roku od deset nedelja od datuma potpisivanja ugovora.
5. Vremenski okviri
Inicijativa A 11 planira da otpočne realizaciju aktivnosti početkom septembra 2024. godine.
Pregled preliminarnih vremenskih okvira za zadatak:
– Preliminarni izveštaj: dve nedelje od početka realizacije ugovorne obaveze.
– Nacrt izveštaja: osam nedelja od početka realizacije ugovorne obaveze.
– Konačni izveštaj: deset nedelja od početka realizacije ugovorne obaveze.
6. Kvalifikacije
Izvršilac posla treba da poseduje sledeće kvalifikacije:
● Master diplomu iz oblasti prava, javnih politika, socijalne zaštite ili sličnog polja rada.
● Bogato iskustvo u sprovođenju pravnih analiza i analiza javnih politika, kao i komparativnih studija.
● Dobro poznavanje upotrebe tehnologije i algoritamskog odlučivanja u javnom sektoru.
● Odlične veštine istraživanja, analize i pisanja.
● Iskustvo u radu sa ranjivim pojedincima i grupama ili u zagovaranju za prava ranjivih pojedinaca i grupa biće smatrano prednošću za kandidata/tkinju.
7. Evaluacioni kriterijumi
Pristigle prijave biće ocenjene na osnovu:
● Relevantnog iskustva i kvalifikacija podnosioca prijave (30%)
● Razumevanja projektnog zadatka (30%)
● Predložene metodologije rada (20%)
● Troškova izrade predloga analize (20%)
8. Dostavljanje ponuda
Zainteresovani aplikanti mogu da dostave svoje ponude do 21. avgusta 2024. godine na mejl: office@a11initiative.org.
Prijava treba da sadrži:
1) Preliminarni plan i metodologiju pristupa zadatku,
2) CV,
3) Pregled budžeta.
9. Kontakt podaci
Za sva pitanja i detaljne informacije, molimo vas da kontaktirate Inicijativu A 11 na: office@a11initiative.org.
U Beogradu, 30. jula 2024. godine