Pravna savetnica Inicijative A 11 Nađa Marković učestvovala je na stručnom panelu o uticaju digitalnih tehnologija na ostvarivanje ekonomskih i socijalnih prava marginalizovanih kategorija društva, u organizaciji Amnesty International u Amsterdamu.
Tog 10. jula, panel je okupio iskusne stručnjake iz različitih delova sveta koje spaja jedna tema – kršenje svakodnevnih prava kroz naglo uvođenje digitalnih tehnologija, s poražavajućim efektima po socijalno ugrožene građane. Panel je organizovan u sklopu krovnog događaja „Exploring Intersectionality”, zamišljenog kao prostor za analizu uticaja tehnologije kroz rodni aspekt i raspoloživih mehanizama borbe, budući da su žene i LGBTQ+ populacija posebno ranjive kategorije u društvu.
Nađa Marković podelila je sa učesnicima i učesnicama panela višegodišnja iskustva Inicijative A 11 u analizi i testiranju primene Informacionog sistema Socijalna karta, kao i iskustvo iz rada sa korisnicama i korisnicima sistema socijalne zaštite koji su pogođeni implementacijom ovog sistema.
Kroz Zakon o socijalnoj karti, počev od 2022. godine, registar Socijalna karta oštetio je najmanje 44.000 socijalno ugroženih pojedinki i pojedinaca. Kako je Marković pojasnila, sistem se bazira na prikupljanju i algoritamskoj obradi više od 140 podataka o ličnosti (od kojih su mnogi posebno osetljivi podaci) i poluautomatskom odlučivanju o socijalnim davanjima. Ova odlučivanja u velikom procentu su, kako pokazuju iskustva Inicijative A 11, manjkava i pogrešna, što dovodi do štete po korisnike iz sistema socijalne zaštite i do njihovog isključivanja.
Inicijativa A 11 je, podelila je naša viša pravna savetnica, posredovala i u postupcima direktno zastupala pogođene građanke i građane, koristeći sve raspoložive mehanizme. Iz ovih procesa stekli smo znanja o nespremnosti države da se na odgovoran način odnosi prema ekonomskim i socijalnim pravima, ali i o odsustvu znanja o opasnostima digitalnih tehnologija i njihovim posledicama.
Kako i sam panel, ali i Amnesty International kroz svoj rad apostrofira, digitalne tehnologije i njihove rastuće mogućnosti ozbiljna su pretnja po ekonomska i socijalna prava u atmosferi kad se implementiraju bez plana i uz naizgled maliciozne namere.
Mnoge države se, uz Srbiju, susreću sa ovim problemima i to znači da će rad Inicijative A 11 i srodnih organizacija širom sveta biti još intenzivniji, zaključak je s ovog događaja u Amsterdamu.