Pružanje pravne pomoći i strateško zastupanje
Važan segment delovanja Inicijative A 11 predstavlja pružanje pravne pomoći pripadnicima/cama ranjivih, marginalizovanih i diskriminisanih grupa, sa posebnim fokusom na pristup pravima na stanovanje i socijalnu zaštitu. Iskustvo srečeno kroz pružanje besplatne pravne pomoći služi kao osnova za izveštavanje o slučajevima kršenja ljudskih prava i za aktivnosti javnog zagovaranja i podizanja svesti.
Kroz strateško zastupanje ukazujemo na značajna pravna pitanja i prepreke u vezi sa pristupom socioekonomskim pravima i diskriminacijom i, oslanjajući se na relevantne međunarodne standarde i primere dobre prakse iz drugih država, nastojimo da obezbedimo povoljnije tumačenje prava i lakši pristup socijalnim i ekonomskim pravima za ranjive grupe. Primeri našeg delovanja u ovoj oblasti uključuju:
- Podnošenje ustavne žalbe Ustavnom sudu Republike Srbije zbog diskriminacije izbeglica u poreskim postupcima;
- Pritužbe podnete Poverenici za zaštitu ravnopravnosti zbog diskriminacije Roma u socijalnoj i zdravstvenoj zaštiti.
Javno zagovaranje
Naše preporuke za unapređenje propisa i politika bitnih za zaštitu ljudskih prava zasnovane su na analizi relevantne prakse i njenog uticaja na ranjive grupe. Identifikujemo odstupanja od odgovarajućih međunarodnih standarda i ukazujemo na uočene nedostatke organima i institucijama koje ih mogu okloniti, kao i široj javnosti. Koristimo procedure povezane sa članstvom Srbije u međunarodnim organizacijama i predviđene relevatnim međunarodnim ugovorima kako bismo doprineli usklađivanju domaćeg prava sa međunarodnopravnim standardima i stvaranju uslova za pun pristup socijalnim i ekonomskim pravima za sve.
Primeri našeg delovanja u ovoj oblasti uključuju:
- Predlog Vrhovnom kasacionom sudu za iniciranje izmena Zakona o zaštiti prava na suđenje u razumnom roku, u cilju obezbeđivanja zaštite od neefikasnog postupanja organa uprave;
- Komentari na Nacrt zakona o besplatnoj pravnoj pomoći i učešće u kampanji za povlačenje Nacrta zakona o izmenama i dopunama Zakona o socijalnoj zaštiti