Povodom godinu dana od ratifikacije
Nakon više od pet godina aktivnog zagovaranja Inicijative A 11, Narodna skupština Srbije je 6. septembra 2023. godine ratifikovala Opcioni protokol uz Međunarodni pakt o ekonomskim, socijalnim i kulturnim pravima.
Put koji je vodio do usvajanja Opcionog protokola uz Međunarodni pakt o ekonomskim, socijalnim i kulturnim pravima (OP ICESCR) bio je dug i pun prepreka, ali je dokazao potrebu da Srbija svojim građanima omogući i ovaj mehanizam postizanja prava. Krajem decembra 2023. godine, Opcioni protokol je postao sastavni deo pravnog poretka Srbije.
Opcioni protokol pruža mogućnost građanima Srbije da zaštite svoja prava pred Komitetom Ujedinjenih nacija za ekonomska, socijalna i kulturna prava, ukoliko su domaća pravna sredstva iscrpljena bez rezultata. Osim pružanja pravnog leka u pojedinačnim slučajevima, Komitet bi mogao da pojasni i konkretizuje obaveze iz Pakta i olakša njihovu primenu pred domaćim organima.
Još jedna prednost postupka pred Komitetom bio bi veći fokus na sistemskim promenama i uklanjanju strukturalnih problema, umesto da se pravni lek svodi na utvrđivanje povreda i dosuđivanje naknade štete u pojedinačnim slučajevima. Postupci pred Komitetom mogli bi pomoći i domaćim organima da bolje razumeju obaveze u vezi sa socioekonomskim pravima i uticati na zakonodavca da usvaja rešenja koja se ne kose sa tim obavezama.
Međutim, put ka ovoj važnoj prekretnici u zaštiti socioekonomskih prava u Srbiji bio je dug i otežan preprekama. U aprilu 2018. godine, tokom trećeg ciklusa Univerzalnog periodičnog pregleda (UPR) za Srbiju, Srbija nije prihvatila preporuku da ratifikuje Opcioni protokol, o čemu je Inicijativa A 11 obavestila javnost i pokrenula proces zagovaranja za ratifikaciju Opcionog protokola, koji se sastojao od niza komplementarnih aktivnosti usmerenih na državne organe (kroz sastanke, javne debate, inicijative i, indirektno, podnošenjem alternativnih izveštaja UN mehanizmima za zaštitu ljudskih prava), medije (kroz brojna saopštenja), i na opštu javnost (kroz video-materijale i kombinaciju informativnih i participativnih aktivnosti usmerenih na građane).
Najpre, u decembru iste godine, Kancelariji za ljudska i manjinska prava Inicijativa A 11 je podnela Inicijativu za ratifikaciju Opcionog protokola, koja je prosleđena Ministarstvu za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja. Na veliko iznenađenje, resorno ministarstvo ovu inicijativu je poslednjeg dana 2018. godine odbilo bez ikakvog objašnjenja.
U javnom apelu Inicijative A 11 i više od 50 organizacija civilnog sektora, početkom 2019. godine poslata je poruka da je potrebno zaustaviti dalje urušavanje ekonomskih, socijalnih i kulturnih prava građana Srbije. Inicijativa A 11 pripremila je i brošuru pod nazivom “Šta nam donosi ratifikacija Opcionog protokola uz Pakt o ekonomskim, socijalnim i kulturnim pravima”, u kojoj je naglašeno da upravo primena Opcionog protokola pojedincima i grupama omogućava da pravo i pravdu ostvare i pred Komitetom za ekonomska, socijalna i kulturna prava, u slučajevima kada su sve opcije u domaćem pravnom poretku iscrpljene.
Tim Inicijative A 11 iskoristio je priliku da predstavi značaj OP ICESCR i na osmoj sednici Saveta Vlade Republike Srbije za praćenje sprovođenja preporuka mehanizama UN za ljudska prava 1. aprila 2019. godine.
U narednim mesecima još značajnije se bavilo važnošću ratifikacije Opcionog protokola. Na sajtu Inicijative A 11 poseban odeljak posvećen je upravo ovoj inicijativi, a nadležne organe upozoreni su na potrebu konačne aktivacije po ovom pitanju decembra 2020. godine, kada je Inicijativa A 11 resornim ministrima u Vladi Srbije poklonila rekete za stoni tenis – kao podsetnik da je neodgovorno igrati ping-pong s ljudskim pravima.
Korist koju građani Srbije imaju od iznošenja svojih problema i pred Ujedinjenim nacijama Inicijativa A 11 je ponovo naglasila u svom alternativnim izveštaju, podnetom Komitetu za ekonomska, socijalna i kulturna prava u januaru 2021. godine, kao i u analizi o utuživosti ekonomskih i socijalnih prava u Srbiji, objavljenoj oktobra te godine.
Inicijativa A 11 istog meseca je organizovala javnu raspravu o važnosti ratifikacije OP ICESCR. Na poziv su se odazvali i istaknuti međunarodni eksperti u oblasti zaštite eskonomskih i socijalnih prava i podržali ratifikaciju Protokola.
Dana 10. decembra 2021. godine Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i socijalni dijalog obavestilo je javnost da je predložilo ratifikaciju OP ICESCR, što je uvršteno i u Godišnji plan rada Vlade Srbije za 2022. godinu. Ratifikacija je svoje mesto dobila i u Akcionom planu za sprovođenje programa Vlade 2023-2026. godine.
Još reči o ratifikaciji bilo je tokom februara 2022. godine na razmatranju Trećeg periodičnog izveštaja Republike Srbije o primeni Pakta o ekonomskim, socijalnim i kulturnim pravima, gde je učestvovala i Inicijativa A 11. Srbija je tada najavila ratifikaciju Opcionog protokola, a nova najava usledila je i devet meseci kasnije. Tadašnja predsednica Vlade Srbije lično je najavila ratifikaciju Opcionog protokola prilikom obeležavanja 10. decembra, Dana ljudskih prava.
Od kraja 2022. godine do početka aprila 2023. godine ponovo je bilo tiho, kad je Inicijativa A 11 u okviru četvrtog ciklusa Univerzalnog periodičnog pregleda za Srbiju podsetila na ovu temu.
Tokom četvrtog UPR ciklusa za Srbiju, država je 10. maja 2023. godine od Francuske ponovo dobila preporuku da ratifikuje Opcioni protokol. Srbija je ovog puta prihvatila preporuku uz obrazloženje da su u toku formalne procedure za ratifikaciju tog instrumenta.
Predlog zakona o potvrđivanju Opcionog protokola uz Međunarodni pakt o ekonomskim, socijalnim i kulturnim pravima Vlada Republike Srbije usvojila je 15. juna 2023. godine, a predlog se našao u skupštinskoj proceduri.
Letnji meseci protekli su u pauzi rada skupštine, ali ne i Inicijative A 11. Tokom jula objavljeno je drugo izmenjeno i dopunjeno izdanje analize “Utuživost ekonomskih i socijalnih prava u Srbiji”, a u ostatku leta javnost je imala priliku da pogleda i dva kratka filma o problemima građana koji ne mogu da ostvare svoja ekonomska i socijalna prava.
Narodna skupština Republike Srbije usvojila je Zakon o potvrđivanju Opcionog protokola uz Međunarodni pakt o ekonomskim, socijalnim i kulturnim pravima 9. septembra 2023. godine, koji je stupio na snagu poslednjih dana 2023. godine.
Put to ratifikacije Opcionog protokola pokazatelj je transformativne moći zagovaranja, posebno imajući u vidu to da Srbija tokom prethodnog UPR ciklusa, 2018. godine, nije prihvatila preporuku za ratifikaciju Protokola.
Nakon uspešnog zagovaranja za ratifikaciju Opcionog protokola, Inicijativa A 11 fokusirala se na poboljšanje razumevanja značaja i funkcionisanja ovog mehanizma za zaštitu ekonomskih i socijalnih prava i načina na koji se on može upotrebiti ne samo za poboljšanje zaštite u pojedinačnim slučajevima, nego i kao sredstvo za unapređenje pravnog okvira i prakse u oblasti socioekonomskih prava.
Inicijativa A 11 će nastaviti napore usmerene ka unapređenju znanja o upotrebi Opcionog protokola i njegovom potencijalu da napravi veliku razliku u životu mnogih građana koji bi imali bolji pristup pravima koja umnogome utiču na kvalitet njihovog svakodnevnog života.