Predstavnica Inicijative A 11 Nađa Marković učestvovala je na Globalnom strateškom sastanku (GSM) Mreže za ekonomska, socijalna i kulturna prava ESCR-Net, koji se održao u gradu Chiang Mai na Tajlandu od 16. do 20. septembra.
Ova međunarodna mreža okuplja različite organizacije koje se bave ekonomskim i socijalnim pravima širom sveta i broji više stotina članica. Kroz svoje radne grupe, Mreža sprovodi različite vrste aktivnosti, dok se uživo sastanci organizuju na svakih pet godina.
Sastanak u Chiang Maiu koji se održao u septembru ove godine je prvi sastanak nakon deset godina, budući da je epidemija korona virusa sprečila održavanje prethodnog. Na ovoj konferenciji se okupilo više od 130 predstavnika različitih organizacija, kao i donatora i drugih saveznika Mreže.
Petodnevna agenda je imala fokus na strateško planiranje aktivnosti Mreže u narednih pet godina, kroz zajedničko uspostavljanje principa koji bi služili kao smernice delovanja. Na ovim smernicama se radilo u manjim grupama koje su bile posvećene temama brige, dugovanja, klime i „corporate capture“, nakon čega su rezultati svake grupe podeljeni sa ostalim učesnicima na plenarnim sesijama.
Osim toga, na konferenciji je bilo reči i o feminističkim pokretima, ekološkim temama, pristupu pravdi, kao i konkretnim problemima određenih podneblja, poput prava domorodačkih zajednica i napada na aktiviste koji se bore protiv kompanija koje eksploatišu rude i minerale u ruralnim područjima.
Poslednjeg dana konferencije učesnici su podeljeni u nekoliko grupa, koje su radile na izradi nacrta planova za aktivnosti mreže u naredne dve godine. Predstavnica Inicijative A 11 je učestvovala u grupi koja se bavila strateškim parnicama i mogućim aktivnostima Mreže u tom pravcu – od pružanja podrške pravnim postupcima lokalnih organizacija, do direktnog strateškog zastupanja.
S obzirom na to da su članovi ESCR-Net još u novembru 2022. godine podržali našu inicijativu za ocenu ustavnosti Zakona o socijalnoj karti kroz amicus curiae brief, odnosno zajedničko pravno mišljenje, kao i da se u radnim grupama diskutovalo i o pojedinačnim slučajevima koje je Mreža podržala, jedna od tema je bio i novouvedeni sistem socijalnih karata u Srbiji i kako dalje pristupiti rešavanju problema koji je donela primena Zakona o socijalnoj karti.
Konferencija je okupila učesnike sa različitih strana i kontinenata, uključujući Južnu Ameriku, Afriku i Aziju. Veliki fokus je bio na solidarnosti između zemalja i organizacija, imajući u vidu borbu sa sličnim izazovima širom sveta.
Ova globalna perspektiva je omogućila učesnicima da se povežu i umreže u potencijalne saradnje, kao i da međusobno podrže inicijative i peticije vezane za konkretne probleme u zajednicama.