
Uprkos jasnim činjenicama koje ukazuju na ugroženost velikih grupa radnika i radnica u Srbiji, pogotovo onih koji rade poslove sezonskog karaktera, poput građevinarstva, državni organi ne pokazuju volju da adekvatno urede oblast rada, zaštite na radu i bezbednosti i zdravlja na radu.
Činjenica da je 1. aprila na gradilištu pruge u Subotici – koje je bilo delimično zatvoreno, u odsustvu bilo kakvog nadzora i odgovornog stručnog lica, poginuo neprijavljeni 65-godišnji radnik, dokazuje da su potrebne sistemske promene u oblasti rada koje bi ne samo uvele red u pogledu radnih prava, već i ojačale inspekcijske organe.
Na štetu mnogih nezaštićenih radnika i radnica, u Srbiji još uvek postoji veliki broj radnika koji su neprijavljeni i neformalno angažovani, a zaposleni na ovim radnim mestima neretko rade u opasnim uslovima i bez adekvatnog nadzora, upozorava Inicijativa A 11 povodom 4. aprila, Međunarodnog dana zaštite na radu.
Prema poslednjim podacima Uprave za bezbednost i zdravlje na radu, u Srbiji je 2023. godine na različitim poslovima preminulo 14 radnica i radnika. Teške povrede na radu zadobilo je više od 1.300 radnika, dok je lakše povređeno njih 11.400.
Problem sa zvaničnom statistikom je činjenica da ne može da obuhvati sve okolnosti koje nastanu na radnim mestima, posebno na prekarnim poslovima, odnosno gde se radi „na crno”. Neformalni rad i slaba inspekcijska kontrola, jedne su od najvećih boljki našeg tržišta rada. Takođe, primetan je i vrlo zabrinjavajuć narativ o lakoj zamenjivosti radnika u situacijama kada su loši i nebezbedni uslovi rada, kao i kada imamo indicije o masovnim kršenjima prava, dok donosioci odluka zanemaruju gotovo sve aspekte dostojanstvenog rada.
Tako nam zvanični podaci pokazuju da je 2023. godine, na primer, u sektoru građevinarstva povređen 91 radnik, uz mogućnost da je stvarni broj značajno veći, ali da prijave izostaju. Građevinarstvo ima sezonski karakter i, mada potpada pod regulisanje Zakona o radu, okolnosti pod kojima se radnici angažuju često mimoilazi zakonska pravila, a samim tim dovodi do nesigurnih isplata ugovorene zarade i neobezbeđivanja opreme za rad.
Inicijativa A 11 godinama zagovara izmene regulativa koje se odnose na celokupna radna prava, u cilju boljeg obuhvata i većeg ostvarenja radnih prava svih radnika i radnica. Potrebna nam je politička volja da se celokupna oblast radnih prava uredi na način da se zaposlenost, bezbednost i zdravlje na radu, kao i inkluzivnost na tržištu rada zapravo stimulišu i vrednuju, umesto što se dozvoljavaju, pa čak i podstiču prakse koje najviše štete onima čije su mogućnosti da zaštite svoja prava najmanje.
U Beogradu, 4. aprila 2025. godine
Kampanju „Radna eksploatacija u Srbiji iz perspektive ekonomskih i socijalnih prava” finansijski podržava Olof Palme Center. Stavovi nužno ne održavaju stavove donatora.