Diskusije, filmska projekcija, izložba angažovane fotografije i predstavljanje svih novosti iz sveta ekonomskih i socijalnih prava posetioci i posetiteljke mogu da očekuju na ovogodišnjim, trećim po redu Danima socijalnih prava u Beogradu.
U organizaciji Inicijative A 11, ovogodišnja manifestacija simbolično je imenovana „Majski susreti“ i fokusirana na teme beskućništva i siromaštva, izazove za sistem socijalne zaštite i sve druge teme, važne za ostvarivanje ekonomskih i socijalnih prava.
U periodu od 22. do 24. maja, tim Inicijative A 11 će sa brojnim učesnicima i gostima razgovarati o Opcionom protokolu uz Međunarodni pakt o ekonomskim, socijalnim i kulturnim pravima, gledaćemo film „Hotel Dvojka“ i diskutovati o rizicima digitalizacije u javnom sektoru, konkretno u sektoru socijalne zaštite.
Učesnici i učesnice dešavanja su relevantni sagovornici iz struke, aktivisti, profesori, kao i osobe u situaciji beskućništva i socijalno ugroženi pojedinci. Na diskusijama ćemo imati priliku da čujemo i razgovaramo o tome kako sistem tretira socijalno ugrožene građane i građanke.
U nastavku pogledajte celokupnu agendu „Majskih susreta 2024“.
- Detalji:
Predstavljanje izveštaja Inicijative A 11 o stanju ekonomskih i socijalnih prava u Srbiji
Konferencija za medije
Datum: sreda, 22. maj
Vreme: 11.00 – 12.30
Mesto: Medija centar Beograd, Terazije 3
U novom dvogodišnjem izveštaju, Inicijativa A 11 na jednom mestu sumira prakse i novine, izmene propisa, izazove i preporuke za unapređenje stanja ekonomskih i socijalnih prava u Republici Srbiji. Ukazujemo na ključne izazove koji se odnose na ostvarivanje prava na rad, zdravstvenu i socijalnu zaštitu, obrazovanje i stanovanje, naglašavajući da je reč o našim svakodnevnim pravima o kojima, kao društvo, moramo glasno da govorimo.
Inicijativa A 11 svoje izveštaje priprema i publikuje kao deo redovnog rada. Na ovaj način postižemo efekat ne samo kroz ukazivanje na aktuelne prakse, već i kroz stvaranje arhive praćenja ostvarenja ekonomskih i socijalnih prava.
Učesnici:
Danilo Ćurčić, Inicijativa A 11
Milica Marinković, Inicijativa A 11
Milijana Trifković, Inicijativa A 11
Marko Vasiljević, Inicijativa A 11
Moderacija: Gorica Nikolin, Inicijativa A 11
Digitalizacija i prateći izazovi u sistemu socijalne zaštite
Diskusija
Datum: četvrtak, 23. maj
Vreme: 15.30 – 17.00
Mesto: Centar za kulturnu dekontaminaciju, Birčaninova 21, Beograd
Ulaz slobodan
Tehnologija 21. veka donosi velike benefite za savremeno društvo. Ipak, gde postoji bilo kakva prilika za zloupotrebu te tehnologije, čovek će pronaći način da je primeni. Zloupotreba digitalnih tehnologija u Srbiji se u oblasti ekonomskih i socijalnih prava najjasnije manifestuje kroz novi Zakon o socijalnoj karti i uvođenje informacionog sistema koji, kroz poluautomatizovano odlučivanje, lišava siromašne i marginalizovane prava na novčanu socijalnu pomoć.
Učesnici panela diskutovaće o opasnostima digitalizacije u sistemu socijalne zaštite, štetnosti testiranja tehnologija na najugroženijim grupama građana, a sve kroz navođenje primera zloupotreba koje su prethodno štetu nanele građanima i građankama i u drugim državama Evrope i sveta.
Učesnici:
Nađa Marković, Inicijativa A 11
Imogen Richmond-Bishop, Amnesty International
Natalija Perišić, Fakultet političkih nauka Univerziteta u Beogradu
Dijana Janković, Društvo socijalnih radnika Srbije
Moderacija: Danilo Ćurčić, Inicijativa A 11
„Hotel Dvojka“ i beskućništvo u Srbiji
Projekcija i diskusija
Datum: četvrtak, 23. maj
Vreme: 18.00 časova
Mesto: Centar za kulturnu dekontaminaciju, Birčaninova 21, Beograd
Ulaz slobodan
Ovaj dugometražni dokumentarni film fokusira se na život osoba o situaciji beskućništva koji žive u tramvajima na liniji 2, u Beogradu. Ova zimska priča prenosi doživljaje onih koji se služe uslugama „pokretnog hotela“ i vode život drugačiji od života urbanih Beograđana.
Nakon projekcije i vođeni utiscima, posetiteljke i posetioci mogu da prisustvuju i učestvuju u diskusiji o problemima beskućništva. Sa gostima ćemo razgovarati o izazovima života na ulici, institucionalnim odgovorima i nekim od ključnih stvari koje je neophodno promeniti u pogledu zaštite i unapređenja prava lica u situaciji beskućništva, a utiske će sa prisutnima podeliti i osoba u situaciji beskućništva.
Učesnici:
Ivan Arsenov, Kuhinja solidarnosti Novi Sad
Marija Milić, ADRA – Adventistički humanitarni i razvojni rad
Milan Spaček, osoba u situaciji beskućništva
Milana Ljubičić, Institut za sociološka istraživanja
Moderacija: Marko Vasiljević, Inicijativa A 11
Opcioni protokol i mogućnosti zaštite ekonomskih i socijalnih prava u Srbiji
Diskusija
Datum: petak, 24. maj
Vreme: 12.00 – 13.30
Mesto: Centar za kulturnu dekontaminaciju, Birčaninova 21, Beograd
Ulaz slobodan
Opcioni protokol uz Međunarodni pakt o ekonomskim, socijalnim i kulturnim pravima postao je deo našeg pravnog poretka krajem 2023. godine, nakon više od pet godina intenzivnog zalaganja Inicijative A 11 za njegovo usvajanje. Reč je o međunarodnom ugovoru koji građanima i građankama Srbije omogućava međunarodnu zaštitu pred Komitetom Ujedinjenih nacija za ekonomska, socijalna i kulturna prava, u slučaju kad svoja prava ne mogu da ostvare pred domaćim sudovima (kolokvijalno, govorimo o „Strazburu za ekonomska, socijalna i kulturna prava“).
U diskusiji ćemo se baviti mogućnostima primene ovog protokola, ko će od njega imati najveću korist i u kojim situacijama, kako izgleda postupak pred komitetom i kako se aktivira. Razgovaraćemo i o mogućnostima koje sudska i kvazi sudska tela imaju u pogledu transformativnog i reformskog uticaja na ostvarivanje ekonomskih i socijalnih prava.
Učesnici:
Irene Escorihuela Blasco, Observatori DESCA, Španija
Ana Martinović, advokatica
Aleksandra Petrović, Međunarodna organizacija rada
Danilo Ćurčić, Inicijativa A 11
Moderacija: Milica Marinković, Inicijativa A 11
Siromaštvo i percepcija siromaštva
Diskusija
Datum: petak, 24. maj
Vreme: 15.00 – 16.30
Mesto: Centar za kulturnu dekontaminaciju, Birčaninova 21, Beograd
Ulaz slobodan
U državi u kojoj je, statistički posmatrano, svaki peti građanin u riziku od siromaštva, ne postoji tema toliko aktuelna kao što je borba protiv siromaštva. Ipak, ona uporno izostaje iz dominantnih narativa, bilo da oni dolaze od nosilaca političkih funkcija, drugih političkih aktera, medija ili civilnog društva. Ko se u Srbiji i kojim merama bori protiv siromaštva, na šta se svodi život sa socijalnom pomoći (ili, pak, prosečnom platom), ko doprinosi širenju različitih narativa o socijalno ugroženima i šta moramo da menjamo da bismo bili bliži idealima solidarnosti, socijalne pravde i jednakosti neka su od pitanja koja ćemo otvoriti u društvu naših sagovornica i sagovornika.
Učesnici:
Uroš Ranđelović, Inicijativa A 11
Irena Pejić, Mašina
Sarita Bradaš, Fondacija centar za demokratiju
Dunja Šormaz, diplomirana sociološkinja i diplomirana socijalna radnica
Moderacija: Sandra Mandić, novinarka
Tokom trajanja „Majskih susreta“, imaćete priliku da u prostoru Centra za kulturnu dekontaminaciju pogledate izložbu fotografija koje potpisuje međunarodni fotograf Daniele Stefanizzi. Ovaj fotograf, rođen u Bolonji, a odrastao u Lečeu, kroz objektiv predočava život u neformalnim romskim naseljima u Srbiji, u kojima je preživljavanje moguće kroz sakupljanje sekundarnih sirovina.
Fokus rada autora je društveno angažovana reportažna fotografija. Tokom godina rada, njegove fotografije dobile su mesto u brojnim međunarodnim magazinima, neretko nagrađivane za doprinos skretanju pažnje na socijalno ugrožene pojedince.
O izložbi
Otpad nikad nisu samo odbačeni predmeti. Ovi naizgled napušteni predmeti sa okolinom grade kompleksan prostor u kom se spajaju individue, pa i čitave zajednice. U tom smislu, boraveći u ovim prostorima dolazimo do razumevanja za kompleksnu društvenu, političku i kulturnu dinamiku koja se odvija u čitavim neformalnim naseljima koja se oslanjaju na otpad.
Kad na taj način posmatramo otpad, vidimo i mnogo šire od njega. Vidimo zajednice koje u Beogradu čine mahom romska naselja, koja se oslanjaju na sakupljanje otpada kako bi preživele. Čak 47.000 Roma i Romkinja širom Srbije bave se neformalnim sakupljanjem sekundarnih sirovina, iz uličnih kontejnera i izvan njih. Ovi materijali – limene, plastične boce, karton, bakar i drugi metali, značajan su resurs koji je neophodan cirkularnoj industriji.
Čitava romska naselja nastala su oko deponija upravo zbog sakupljanja sekundarnih sirovina, koje im omogućava da prežive. Uprkos rizicima po zdravlje ovih kolektiva, niko nadležan ne čini napore da se ova situacija popravi. U trenutku kad su pitanja održive ekonomije i zaštite životne sredine u fokusu, izuzetno je bitno da prepoznamo mračne strane ove “zelene” industrijalizacije, kad ljudi, zajednice i prostori postaju – odbačeni.
Vidimo se na „Majskim susretima“!
U Beogradu, 15. maja 2024. godine